ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
С Т О П А Н С К И Ф А К У Л Т Е Т
УЧЕБНА ПРОГРАМА
по дисциплината: КРОСКУЛТУРНА БИЗНЕС ЕТИКА
Код от учебния план съгласно ЕСТК: МРМ12.4
Брой кредити: 4 /четири/
Образователно-квалификационна степен: “МАГИСТЪР”
Професионална квалификация: “Магистър по управление на проекти”
Специалност: „Управление на проекти“
Професионално направление: 5.13. Общо инженерство
Катедра: “Икономика, индустриален инженеринг и мениджмънт”, Стопански факултет
- Цел на обучението по учебната дисциплина.
Кроскултурната бизнес етика е избираемa учебнa дисциплина от магистърската програма на специалност „Магистър по управление на проекти”.
Кроскултурната бизнес етика се наложи като учебна дисциплина в управленското образование по света през последното десетилетие в условията на глобализация и потребност от познаване на културното своеобразие в комуникациите. При взаимодействие на хора от различни култури конфликтите и недоразуменията често са предварително програмирани и ето защо те следва да се познават и прогнозират. При днешната динамика в комуникациите, включително чрез социалните мрежи, те следва да бъдат осмисляни и хармонизирани.
Тази учебна дисциплина, въведена за първи път у нас, предлага знания и умения за ценностите и съвременните етичните стандарти на делово поведение в света на глобалния междукултурен бизнес. Обучението развива способността за социално-етична преценка и аргументация при избор на подходящо поведение, за справяне със специфични проблемни ситуации в управлението на проекти и ръководенето на екипи.
Интеркултурните комуникации и международната бизнес етика, тези две перспективи в дисциплината, предлагат модели на поведение, които са полезни във всяка проектна дейност днес, полезни дори и тогава, когато тя не е пряко свързана с международни контакти.
Обучението би помогнало да се развият умения за избягване и/или преодоляване на междукултурни недоразумения и конфликти чрез диалог, както и за установяване на отношения на доверие и сътрудничество между хора от различни култури със специфична ценностна система и нагласи.
Знанията и компетентностите могат да се прилагат за нови мениджърски и комуникационни стратегии в реални бизнес ситуации.
Целта на учебната дисциплина е:
- Усвояване на съвременни принципи и подходи за анализ на ценностите, етичните дилеми и избора на приемливо поведение в сферата на глобалния и регионален бизнес, пазарните отношения, деловото общуване и фирменото управление.
- Познаване на специфични комуникативни, етически и културни фактори, които могат да имат ключово въздействие върху един проект и реализирането на бизнес целите.
- Обогатяване и развитие на уменията за комуникация в междукултурна среда чрез интерпретиране и предаване на подходящи сигнали в общуването, подпомагане на нагласите за ефективно поведение във всяка делова ситуация чрез адекватно самопрезентиране и реакция в група; придобиване на познания и умения за използване на културните различия като шанс за успех.
В края на обучението си студентът ще:
- познава конкуриращите се подходи в бизнес етиката, културните различия, етичните принципи и правила в практиката на бизнеса и специално – в управлението на екипи и проекти;
- има минимум умения за разпознаване и преодоляване на конфликти, недоразумения и противоречия, възникващи при работа в разнородни екипи и в управление на проекти.
- Притежава етична и интеркултурна компетентност като необходим елемент от социалните умения („нежни умения, емоционалната и социална интелигентност”) на мениджъра на проекти.
2. Учебно съдържание
2.1 Извадка от учебния план за учебната дисциплина.
№
по ред |
Вид на занятията | Семестър | Хорариум, ч. | |
Седмично | Общо за семестъра | |||
1. | Лекции | IІ | 2 | 28 (14 – зад.) |
2. | Семинарни упражнения | ІІ | 1 | 15 (8 – зад.) |
3. | Самоподготовка | ІІ | 4 | 57 (22 – зад.) |
Всичко | 7 | 100 | ||
Кредити | ІІ | 4 |
2.2 Лекции
МОДУЛ „ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ В КРОСКУЛТУРНАТА БИЗНЕС ЕТИКАТА”
- Културните разлики в бизнес етиката: основания и равнища на интерпретиране. Четири перспективи за анализ в кроскултурната бизнес етика……………………………….2 ч.
- Бизнес етика и интеркултурна комуникация: проблемът за ценностите и ценностните разлики в деловото поведение в глобалния свят. Правила за делово поведение в междукултурна ситуация……………………………………………………………………………… …….2 ч.
- Основни понятия (конструкти) в интеркултурната комуникация. Интеркултурна компетентност и нейните измерения……………………………………………………………………..2 ч.
- Международната бизнес етика. Особеностите на бизнес етиката в Европа и Северна Америка……………………………………………………………………………………………………………….2 ч.
- Културни представи за постигане на успех и етичност в делово общуване и в управление на проекти. Етическата компетентност, емоционална и социална интелигентност…………………………………………………………………………………………………….2 ч.
МОДУЛ „КУЛТУРНИ И ЦЕННОСТНИ РАЗЛИЧИЯ: ТЕОРИИ И ПРИЛОЖЕНИЕТО ИМ В БИЗНЕС ЕТИКАТА“
- Култура, културна другост, усвояване на чужда култура. Културна и езикова относителност: хипотеза на Сапир – Уорф……………………. …………………………………….2 ч.
- Конструктите „Изток – Запад“, „Север – Юг“ в кроскултурните комуникации. Практически импликации за кроскултурното делово поведение. ………………………….2 ч.
- Културните различия като ценностни различия. Моделът на Хол, Хофстеде. Организационни култури и национални култури. Културен одит на организацията……………………………………………………………………………………………………..2 ч.
- Морални конфликти и справяне с тях в кроскултурна среда. Културни особености на поведенските реакции. Управление на конфликти в кроскултурна делова ситуация……………………………………………………………………………………………………………. 2 ч.
- Културни различия в етичните кодекси на бизнес организациите. Сравнителен анализ. Гледни точки за бизнес етика и комплайънс в кроскултурна перспектива………………………………………………………………………………………………………….2 ч.
МОДУЛ „НАЦИОНАЛНА СПЕЦИФИКА НА БИЗНЕС ПОВЕДЕНИЕТО В ЕВРОПЕЙСКИ И ГЛОБАЛЕН КОНТЕКСТ“
- Кроскултурен бизнес етикет, бизнес облекло и етична комуникация на работното място. Промени в стилове и правила на глобалния бизнес етикет днес……………………………………………………………………………………………………………………..2 ч.
- Специфика на европейските бизнес комуникации: особености на европейските бизнес етични стандарти и поведение. Поуки от практиката за поведение при управление намеждународни проекти…………………………………………………………………..2 ч.
- Бизнес етика на виртуалното делово общуване и е-бизнес. Дигитални (виртуални) екипи и тяхното управляване………………………………………………………………………………..2 ч.
- Партньорство, преговаряне, създаване на мрежи. Специфичните етични проблеми и правила в управлението на проекти и на международни екипи………………………………2 ч.
- Семинарни упражнения
1. Трудовата етика като културен модел: културно-исторически предпоставки и промени днес. Поколенийните разлики като културни разлики. Културни разлики в представи за успех и успяване……………………………………………………. …………………………………2 ч.
2. Управленската бизнес етика в кроскултурна перспектива. Етичното лидерство. Лидери и последователи: универсални и национално-специфични особености и преодоляване на различията……………………………………………………………………………………………………………… ..3 ч.
3. Екипи, екипни роли, международни екипи, преодоляване на културни бариери в сътрудничеството. Постигане на съгласие в преодоляването на стереотипи и конфликти. Етика на отношенията и лидерството в традиционни и глобални и виртуални екипи………………………………………………………………………………………………………………………………4 ч.
4. Ефективно организационно поведение и етичност в създаване на партньорски отношения в процеса на работаа. Кроскултурни особености на формите на бизнес комуникиране (зседание, делова среща, панелна дискусия и др.) Комуникативни роли. Проксемика…………………………………………………………………………………………………………………….4 ч.
5. Сравнителен анализ и поуки от работата по проекти и мултинационални компании; анализ на бизнес етични „скандали“ в различен културен контекст: Форд, Нестле, Фолксваген и др. (по избор на участниците в обучението…………………………………………………………………………………………………………………….2 ч.
- ПРЕПОДАВАНЕ И УЧЕНЕ
3.1. Лекционно обучение. Лекциите се провеждат в аудиторна зала. Лекциитете се провеждат и чрез използване на мултимедийна презентация, чрез която се структурира и илюстрира съдържанието на лекцията и най-съществените знания. Темата на лекцията се съобщава предварително и студентите имат възможност да се запознаят с нея по основната и допълнителна литература. Така на лекцията могат да се обсъждат и допълнително зададени от студентите въпроси.
3.2. Семинарни упражнения се провеждат в рамките на определените теми за дискусия, които се обсъждат в групата или се провеждат по анализ на учебен казус. Целта е стимулиране на студентите за самостоятелен анализ, изказване на собствено мнение по проблем, развиване на критични и комуникативни способности и на умения за споделяне и вземане на организационни решения. Те могат да бъдат по избрана подтема от посочените по-горе в учебната програма, към която студентите са проявили специален интерес и за която е предложена допълнителна литература.
3.3. Специфични особености на разписанието на занятията: Желателно е лекциите по съответната тема да предшестват упражненията по нея.
3.4. Форми на сътрудничество между студентите и преподавателския екип по дисциплината. Възможностите са: консултации в приемните часове на преподавателите и електронна кореспондеция, която силно се насърчава като форма за индивидуално усъвършенстване и личен контакт. След всяка лекция се изпращат на студентите по електронен път допълнителни материали. Студентите и преподавателите комуникират по въпросите на курса и обменят информация индивидуално и групово в специално създаден електронен адрес.
4. РЕСУРСИ ПО ДИСЦИПЛИНАТА
4.1. Академични ресурси
Преподавателите по дисциплината следва да имат научна специалност от направленията Социология, Психология или Философия.
Титуляр на учебната дисциплина е проф. д-р Даниела Сотирова с научна специалност 05.01.00 /Философия/ и професор по 3.1. Социология, антропология и науки за културата. Освен в ТУ – София, тя преподава дисциплините Бизнес етика, Управленска бизнес етика, Организационно поведение, Фирмена култура, Култури и организации и др. В ТУ – София, както и в СУ «Кл. Охридски», НАТФИЗ. Консултант е по организационна и бизнес етика на Българския Форум за Бизнес Лидери, USAID, MSI /Институт по мениджърски науки/. Завършила е курс за персонално консултиране /coaching/ на мениджъри в публичната администрация. Автор е на над 120 научни публикации у нас и в чужбина, в това число – и на учебници по организационно поведение. За контакти: тел. 965-34-37; dasotirova@yahoo.com.
Aсистент по дисциплината е: гл. ас. д-р Билян Маринов с научна специалност 05.01.13. /Философия на културата, политиката, правото и икономиката/; доктор по Администрация и управление.
4.2. Информационни ресурси:
Основна литература
1. Бузера, Й., Е. Димитрова, О. Кайтнер и др. Основи на интеркултурната комуникация. Изд. Фабер, 2012.
2. Сотирова, Д. Бизнес етика. Управление на деловото поведение (глава Кроскултурната бизнес етика и др.). ISBN 978-619-00-0132-4. Изд. Фабер, 2014, стр. 85 – 88, 90 – 92, 330 – 359.
3. Сотирова, Д. Фирмената култура: параметри и примери. С., Изд. На ТУ – София, 2010. ISBN 978-954-438-862-1, стр. 75 – 100; 110 – 130.
4. Jachson, T. International Management Ethics: A Critical, Cross-cultural Perspective. Cambridge University Press. 2012.
Допълнителна литература:
Герджиков, С. Културна относителност и крос-културен опит. Годишник на СУ «Кл. Охридски», Книга – Философия, 2005; публикувано и в http://www.gherdjikov.com/kulturna-otnositelnost-i-kros-kulturen-opit/.
Давидков, Ц. Национална и организационни култури.С., Изд. СУ–СтФ, 2009.
Етика и социален риск. Сб. Съст. Е. Маринова. С., 2008.
Йотов, С. Етика и мултикултурализъм. Градивни елементи и скици, София: Агата-А, 2004.
Кондев, А.„Електронни комуникации и културни различия – глобализация и контраглобализация”. Сп. Реторика и комуникации. Бр. 16, 2015. http://rhetoric.bg.
Камбуров., Д. Китай-животът като bios и zoe. htttp://www.kultura.bg/bg/print_article/view/16371
Крънчева, К. Бизнес етикет. С., 2008.
Маринова, Н. Управление чрез проекти. Инструмент за постигане на устойчиво развитие. Изд. На НБУ, С., 2014.
Райчева, М. Интеркултурните различия в деловото общуване в Чпония и Китай по време на бизнес срещи и бизнес преговори. https://prhetoric.wordpress.com
Сотирова, Д. „Европейците са от Венера, американците са от Марс”: сравнителен анализ на организационните ценности. Първа Международна конференция „Е- управление”. Сборник трудове, С.
Сотирова, Д. Бизнес етиката: луксът, който си заслужава,без да струва много. Част първа и част втора. Изд. на НБУ, С., 2009.
Сотирова, Д. Скука и скука на работа: културологични и мениджърски аспекти. Сп. “Медии и обществени комуникации”. Бр.17, 2013. Изд. на УНСС. Електронен вариант: www.media-journal.com.
Сотирова, Д. Легализъм и морализъм: правното и етичното регулиране в културен и поведенски контекст. Сб. Доклади на научна конференция „Етиката в българската правна система”, УНСС-БАН, С., 2013.
Сотирова, Д. Културни бариери пред е-управлението като публична иновация. Сп. Реторика и комуникации. Бр. 11 /януари 2014. Електронно научно списание – ISSN 1314-4464 http://rhetoric.bg/.
Сотирова, Д. Културни параметри на етичните стандарти в медицината: защо предпочитаме намръщени лекари пред любезни сестри? Сб. Статии от Конференцията „Международни етични стандарти и българското здравеопазване”, МУ, С., ISBN 978-619-90225-1-1.
Сотирова, Д. Ефектът Билбао и изводите от него: проучване на културната промяна. Сп. Реторика и комуникации, бр. 16, 2015.
Sotirova, D. Moral domain and cultural differences in cross-cultural ethics. UNESCO 11th World Conference on Bioethics, Medical Ethics and Health Law. Naples, Oct. 2015.
Сотирова, Д. Солидарност и морални основания в кроскултурната и организационната етика – Национална конференция по етика, БАН, ИИОЗ, ноември 2015 (под печат в сборник доклади от конференцията „Солидарност и етика“).
Сотирова, Д. Кроскултурната бизнес етика в управление на проекти: специфични проблеми в мултикултурните екипи. Международна научна конференция «Мениджмънт и инженеринг’2016, ТУ – София.
Сотирова, Д. Етичното лидерство в крос-културна перспектива. Сп. Етически изследвания (Ethical Studies), No 2, 2016.
Bryan W., B. Husted, D. Allen. Toward a Model of Cross-Cultural Business Ethics: The Impact of Individualism and Collectivism on the Ethical Decision-Making Process. http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.469.9136&rep=rep1&type=pdf.
Bohm, C. (2013). Cultural Flexibility in ICT Projects: A New Perspective on Managing Diversity in Project Teams. Global Journal of Flexible Systems Management 14(2), 115-122.
Minkov, M. (2013). Cross-Cultural Analysis; the Science and Art of Comparing the World’s Modern Societies and Their Cultures. With contributions by Geert Hofstede. Thousand Oaks, CA/US: Sage.
Minkov, M. (2011). Cultural Differences in a Globalizing World. Bingley, UK: Emerald.
Minkov, M., Bond, M.H., & Blagoev, V. (2015). Do Different National Samples Yield Similar Dimensions of National Culture? Cross-Cultural Management, 22(2), 259- 277. Minkov, M., Blagoev, V., & Bond, M.H. (2015). Improving Research in the Emerging Field of Cross-Cultural Sociogenetics: The Case of Serotonin. Journal of Cross-Cultural Psychology, 46(3), 336-354.
Minkov, M. & Blagoev, V. (2014). Cultural Maps of the World. European Journal of Cross-Cultural Competence and Management, 3(1), 4-17.
Minkov, M., & Hofstede, G. (2014). Clustering of 316 European Regions on Measures of Values: Do Europe’s Countries Have National Cultures? Cross-Cultural Research, 48(2), 144-176.
Minkov, M. (2014). The K Factor, Societal Hypometropia, and National Values: A Study of 71 Nations. Personality and Individual Differences, 66, 153-159.
Minkov, M. & Blagoev, V. (2014). Is There a Distinct Asian Management Culture? Asia Pacific Management Review, 20(2), 209-215.
Minkov, M., Blagoev, V., & Hofstede, G. (2013). The Boundaries of Culture; Do Questions about Societal Norms Reveal Cultural Differences? Journal of Cross-Cultural Psychology, 44 (7), 1094-1106.
Hooker, J. Cross-cultural Issues in Business Ethics rhttp://web.tepper.cmu.edu/jnh/aib.pdf
Seitz, P. (2001) Cultural and business ethics Cross Cultural Management: An International Journal, Vol. 8 Is 1, pp.21 – 27.
Steers, R. M., Nardon, L., & Sanchez-Runde, C. (2013). Management across cultures. Cambridge: Cambridge University Press.
Steers, R. M., Nardon, L., & Sanchez-Runde, C. (2013). The Cultural Roots of Ethical Conflicts in Global Business. Springer Science & Business Media Dordecht 116, 689-701.
World Wide Web Links:
www.globethics.net/Business-Ethics
www.mapnp.org/library/ethics/
www.ethics.ubc.ca/resources/business/
www.usi.edu/bets/index.html
www.free management Library
Society for Intercultural Education, Training and Research: www.sietareu.org; www.sietarusa.org;
International Codes of Ethics
Journal of Intercultural Management and Ethics
4.3. Материални ресурси:
Лекциите и семинарните упражнения се провеждат в зали, определени от Учебния отдел на ТУ.
4.4. Предпоставка за изучаване на дисциплината
Общо образователна подготовка от средното училище по философия, психология, логика, право /или ниво 2 от стандартите по етика за средното образование/. Подготовка по икономически и хуманитарни дисциплини в рамките на бакалавърски програми.
5. СИСТЕМА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА СТУДЕНТИТЕ
5.1 Форма и начин за оценяване.
Постигането на поставената цел на обучението се контролира чрез текуща оценка, която се формира от три съставки: редовно посещение и включване в работата по време на лекции и упражнения, есе /писмена домашна работа за анализ на казус по кроскултурна бизнес етика или друга конкретна задача/ и финален тест /изпит/. Коефициентът на тежест на всяка от тях в текущата оценка е съответно 0,2, 0, 3 и 0,5.
Чрез есето се проверява възможността за писмен анализ на конкретен кроскултурен бизнес етичен случай /проблем/ или самостоятелното запознаване с източник от списъка с допълнителна литература. Обемът на есето е минимален – до 2 стр. печатан текст формат А-4. Студентът избира самостоятелно казус или загалвие, тема от учебника или други източници след консултация с преподавателя.
Финалният тест проверява продуктивните знания на студента, възможностите му да осмисля наученото и да го прилага в конкретни ситуации. Провежда се в края на семестъра. Времетраенето е 60 минути. Тестът съдържа затворени, полуотворени и отворени въпроси, както и малки казуси, изискващи писмен отговор до 10 реда. Тестът се съставя, разпечатва и раздава на всеки студент с всички необходими указания.
5.2 Изисквания за формиране на оценките по шестобалната скала.
Оценяването на есето е на база на общоприетата шестобална система.
Отличен (6) се поставя за отлично познаване на принципите и понятията на бизнес етиката, за осмислено и задълбочено рабиране на обсъждания проблем, формулиране на собствено отношение и оригинални разсъжения по анализирания казус.
Мн.добър (5) – за много добре овладени основни понятия, осмислено и правилно разбиране на материята, умение за прилагане на научените знания към конкретен случай.
Добър (4) – за добро познаване на основни принципи и понятия и недостатъчно аргументирани разсъждения по конкретния случай.
Среден (3) – за минимум усвоени понятия и формулиране на правилни тези относно разглеждания казус.
Оценяването на теста е въз основа определяне броя на получените точки и оценяване според техния брой.
Тестът се състои от четири части. Всеки верен отговор на въпроси от 1 до 8 носи по 0,5 точки. Въпросите, които изискват избор между няколко възможности /от 9 до 16/, се оценяват с 1 точка. Въпросите, които изискват довършване със свободен текст /от 17 до 24/, носят по 1,5 точки. Всеки отговор на последните четири въпроса /казуси, проблемни задачи и др. под./ носи от 0 до 5 точки.
5.3. Примерна обща схема за образуване на крайната оценка.
Брой точки | Оценка |
От 17 до 23 точки | Среден 3 |
От 24 до 30 точки | Добър 4 |
От 31 до 37 точки | Много добър 5 |
От 38 до 45 точки | Отличен 6 |
Съставил:
(проф. д-р Даниела Сотирова)